Restaurang- och Livsmedelsprogrammet - Olinsgymnasiet facebook instagram2 enlarge shrink play3 pause2 volume-medium volume-mute2 circle-down expand-more

Restaurang- och Livsmedelsprogrammet

Kök & Servering

Restaurang- och Livsmedelsprogrammet
Restaurang
 

Olinsgymnasiet erbjuder det perfekta programmet för dig som i framtiden vill arbeta inom restaurangbranschen. Du får lära dig såväl moderna som traditionella metoder inom restaurang- och livsmedelsbranschen. Du får lära dig allt ifrån livsmedelsproduktionen till matlagning och servering – vi ser måltiden som en helhet!

Vi skapar även spännande koncept tillsammans med våra musikelever på MoP (estetiska programmet musik) där mat och musik tillsammans bildar en helhetsupplevelse. Utbildningen sätter stort fokus vid att förbereda dig inför ett kommande yrkesliv och därför får du även lära dig hur man arbetar med ekonomi, planering och organisation. Vi läser bland annat kurser i entreprenörskap och företagande.

Dessutom erbjuder vi fördjupade kurser i engelska, matte och moderna språk.

Här kan du ladda ner vår kursplan för Restaurang- och livsmedelsprogrammet Kök & Servering.