facebook instagram2 enlarge shrink play3 pause2 volume-medium volume-mute2 circle-down expand-more

Restaurang- och Livsmedelsprogrammet

Restaurang

Restaurang- och Livsmedelsprogrammet
Restaurang
 

Olinsgymnasiet erbjuder det perfekta programmet för dig som i framtiden vill arbeta inom restaurangbranschen. Du får lära dig såväl moderna som traditionella metoder inom restaurang- och livsmedelsbranschen. Du får lära dig allt ifrån livsmedelsproduktionen till matlagning och servering – vi ser måltiden som en helhet!

Vi skapar även spännande koncept tillsammans med våra musikelever på MoP (estetiska programmet musik) där mat och musik tillsammans bildar en helhetsupplevelse. Utbildningen sätter stort fokus vid att förbereda dig inför ett kommande yrkesliv och därför får du även lära dig hur man arbetar med ekonomi, planering och organisation. Vi läser bland annat kurser i entreprenörskap och företagande.

Dessutom erbjuder vi erbjuder fördjupade kurser i engelska, matte och moderna språk.

BESÖKSDAGAR

Välkommen att följa med oss under en hel skoldag! Välj mellan den 28 november, 10 december eller 22 januari. Anmälan via info@olinsgymnasiet.se